4k-blu-ray-icin-yolun-sonu-geldi-mi-isterseniz-bir-daha-dusunun-ePhjref4.jpg

4K Blu-ray için yolun sonu geldi mi? İsterseniz bir daha düşünün!

4K Blu-ray’ler son vakitlerin tartışılan hususlarından biri. 2023’te Disney, Avustralya’da artık 4K Blu-ray satmayacağını duyurdu ve bu karar sinema hayranları tarafından büyük bir reaksiyonla karşılandı. Ayrıyeten Forbes tarafından bildirildiği üzere, ABD’nin en büyük perakende satıcılarından biri olan Best Buy da Noel döneminden sonra artık DVD yahut Blu-ray stoklamayacağını açıkladı.

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, aylık bir fiyat karşılığında, insanlara parmaklarının ucundaki büyük TV dizileri ve sinema kütüphaneleri sunan yayın hizmetlerinin süratle büyümesi konut cümbüş anlayışını büyük ölçüde değiştirdi. Bu hizmetlerin, tek bir 4K Blu-ray satın almaktan daha ucuz olması, süratle ana akıma yerleşmelerini ve 4K Blu-ray’in artık gözden düşüyor üzere algılanmasına sebep oldu.

Yine de bütün bunlar, 4K Blu-ray’in sahiden ölmekte olduğu manasına gelmiyor. Hatta bilhassa sinemaseverleri ve sinema hayranlarını heyecan verici bir gelecek bile bekliyor olabilir.

Eski sinemalar, 4K Blu-ray’lerin kurtarıcısı olabilir

4K Blu-ray’lerin ana akım popülerliği azalıyor olsa da, Arrow Films, The Criterion Collection, Shout Factory, 101 Films ve 4K Blu-ray yayınlayan daha fazla sayıda küçük ve uzman şirket bulunuyor ve bunlar çoğunlukla niş, daha az bilinen yahut eski sinemaların 4K onarımlarını sunuyor. Bu, sıklıkla unutulan bu sinemalara yeni bir soluk getiriyor ve sinema meraklılarına bunları daha evvel mümkün olmayan bir kalite seviyesinde tekrar deneyimleme talihi veriyor.

Eski sinemaların yenilendiği bu akımın yanı sıra, yeni sinemalarda de farklı bir 4K Blu-ray akımı yaşanıyor. Bu formatın yüksek kalitesi, 4K akış hizmetlerine nazaran daha yüksek bir bit suratı sunuyor. 4K disk, bilgileri 128 Mb/sn suratında aktarabilirken Netflix ve Disney Plus üzere hizmetlerde 4K akış, 16-25 Mb/sn’de azamiye çıkıyor. Basitçe söylemek gerekirse bu, 4K Blu-ray’in bir sineması daha az sıkıştırılmış formatta sunabileceği ve bunun sadece daha güzel imaj değil, birebir vakitte daha güzel ses de sağlayacağı manasına geliyor.

Elbette bu farkı hissedebilmeniz için kaliteli bir sinema sisteminizin olması gerekiyor. Bilhassa ses alanında, bir sinemanın 4K Blu-ray ve akış sürümleri ortasında önemli bir fark görebilirsiniz. Bu, sırf klasik yahut daha az onarımlar için değil, tüm 4K yayınlar için birebir. İmajın yanında ses kalitesi, sinemada heyecan veren bir sineması meskeninizde benzeri bir biçimde izleyebilmeniz ve hissedebilmeniz için en değerli etkenlerden biri.

İnternetin her yerinde 4K Blu-ray’in ölmekte olduğunu söyleyen makaleler görüyor olabilirsiniz. Disney ile Best Buy’ın kararları bu duyguyu körüklemeye yardımcı olmuş da olabilir. Lakin, Variety tarafından bildirildiği üzere, Oppenheimer filminin diskinin piyasaya sürüldükten yalnızca bir hafta sonra tükendiği düşünülürse, 4K Blu-ray için hala umut olduğu da söylenebilir. Elbette bu sinema için özel etkenlerden biri de, direktör Christopher Nolan’ın, yayın akışlarının berbat olmasından ötürü Oppenheimer’ın Blu-ray için tasarlandığını söylemesi olabilir. Fakat bu durum, insanların çok süratli bir formda diskleri tükettiği gerçeğini değiştirmiyor.

Comments are closed.