WordPress FTP İle Tema Yükleme - Bilişim Uzmanları

Bilişim Uzmanları

WordPress sitenize tema yüklerken genel olarak panelden yüklense de bunun bir başka yolu da FTP üzerinden yüklemektir. Başlangıç seviyesi insanların pek tercih ettiği bir yöntem olmasa da öğrenmek isteyen ve merak eden kişiler için bu yöntemi adım adım göstereceğim.

FTP Bilgilerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Öncelikle bu yöntemi kullanmak için FTP Bilgilerinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için hosting şirketinizde ticket(destek mesajı) yollayarak öğrenebilirsiniz. Şirketlerin panelleri farklı olduğu için sabit bir şekilde anlatım sağlayamıyorum. FTP bilgilerinizi öğrenmek istediğinizi belirtirseniz mail olarak size ulaştıracaklardır.

FileZilla Kullanımı

FTP için yardımcı program olan FileZillayı kullanacağız. FileZilla’yı indirdikten sonra dosya aktarımı sağlamak için gerekli bilgileri girmemiz gerekiyor. Sunucu şirketinizden bilgilerinizi aldıysanız doldurmaya başlayabilirsiniz.

Sunucu: ftp.alanadinizburaya.com

Kullanıcı adı: Sunucu şirketinizin vermiş olduğu FTP kullanıcı adı.

Şifre: Sunucu şirketinizin vermiş olduğu FTP şifresi.

wordpress tema yükleme

Tema Klasörünü Bulalım

FileZilla’ya bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra temaların kurulu olduğu dosyayı bulmamız gerekiyor. Site dosyaları standart olarak public_html klasöründe bulunmaktadır. Bu klasöre girdikten sonra adım adım takip edin. wp-content > themes klasörüne temamızı atıyoruz. Klasörü attıktan sonra sonra temayı etkinleştirmek için işleme panelden devam ediyoruz.

Temayı Etkinleştirme

FileZilla’ya tema klasörünü attıktan sonra wordpress panelimize giriş yapıyoruz. Panelimizin sol menüsünde bulunan “Görünüm” butonunun üstüne geliyoruz ve “Temalar” butonuna tıklıyoruz.

Burada attığımız temanın ve diğer temaların isimleri çıkacaktır. Attığımız temanın ismini buluyoruz ve “etkinleştir” butonuna tıklayarak temamızı etkin hale getiriyoruz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?