phpMyAdmin Kullanarak Site Veri Tabanı Yedeği Almak - Bilişim Uzmanları

Bilişim Uzmanları

cPanel kullanan web siteler için web sitenizin veri tabanı yedeğini almak çok basit bir işlem. Veri tabanı içerisinde web sitesine girmiş olduğunuz veriler, içerikler, ayarlar tutulmaktadır. Web sitenizin veri tabanı silinmesi veya kaybolması halinde web siteniz de yok olmuş demektir. Bu sebeple kesinlikle ve kesinlikle belirli aralıklar ile web sitenizin veri tabanı yedeğini düzenli olarak yedeklemeyi unutmamanız gerekmektedir. Birkaç adımda dakikalar içerisinde phpMyAdmin kullanarak web sitenizin veri tabanı yedeğini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Web sitenizin veri tabanı yedeğini phpMyAdmin kullanarak almak için cPanel’e giriş yapmanız gerekmektedir. cPanel giriş yapmak için https://www.siteadresiniz.com:2083 ya da https://www.siteadresiniz.com/cpanel adreslerini kullanmanız gerekmektedir. Hosting firmanızın vermiş olduğu giriş bilgileri ile giriş yapabilirsiniz.

cPanel’e giriş yaptıktan sonra Veri Tabanları başlığı altında yer alan phpMyAdmin kısımını bulup giriş yapmanız gerekmektedir.

İlgili phpMyAdmin kısımına giriş yaptıktan sonra açılan ekranda veri tabanının üzerine basmanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz kısım
information_schema sizin veri tabanınız değildir! Veri tabanınız kullanıcı adınız ile başlamaktadır.

Veri tabanınızı seçtiğinizden emin olduktan sonra üst kısımda yer alan Dışa Aktar butonuna basmanız gerekmektedir.

Dışa aktar butonuna bastıktan sonra hiçbir işlem veya değişiklik yapmadan alt kısımda bulunan “Git” butonuna basmanız sonucunda veri tabanı yedeğiniz direkt olarak bilgisayarınıza indirilmeye başlanacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?