Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir? - Bilişim Uzmanları

Bilişim Uzmanları

Merhabalar, girişimciler ve bütçesini genişletmek isteyen kişiler nasıl başka gelir kaynakları elde edebilirim diye araştırma yaptığında karşılarına pasif gelir diye bir gelir türü çıkıyor, nedir bu pasif gelir? Sakın ek iş ile karıştırmayın, ek iş dediğimiz şey bir işi yaparsınız ve bunun karşılığında hemen paranızı alırsınız, pasif gelirde ise bu durum biraz farklıdır. Dilerseniz pasif gelirin tanımına geçelim.

internetten para kazanma yolla

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, bir işe belli bir emek ve yoğun mesai harcarsınız, bunun sonuncunda siz bu işe artık eskisi kadar vakit harcamasanız da bu işten belli bir miktar para gelen gelir türüne pasif gelir denir. Ama sizi uyarmalıyım bazen ne kadar emek verip uğraşsanız da yaptığınız proje beklentilerinizi karşılamaz ve geliri düşük olabilir, demek istediğim pasif gelir elde etmekte düşündüğümüz kadar kolay değildir.

Peki pasif gelir elde etmek için ne yapmalıyız?  Nasıl işlerle uğraşmalıyız? Diye düşünüyorsunuzdur. Gelin kısa bir şekilde pasif gelir kaynaklarının bazılarından bahsedelim.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif gelir elde etmek kolay değil dedim diye moralinizi düşürmeyin, hiçbir şey kolay değildir bunu biliyorsunuz. Planlı ve kararlı bir şekilde hareket edin, inançlı olun başarı arkanızdan gelecektir.

1. Blog Yazmak.

Herkesin bir bilgi birikimi veya tutkusu olduğu bir konu vardır. Eğer halen benim bir tutkum yok diyorsanız bir an önce tutkunuzu, ilgi alanınızı keşfetmenizi öneririm.

Blog bir site açıp, blog yazarlığı yaparak bilgi sahibi olduğunuz konularda insanlara yardımcı olacak makaleler yazabilirsiniz, seyahat ettiğiniz yerleri insanlara anlatabilir, tanıtabilir ve tavsiyelerde bulunabilirsiniz, bunun gibi önerebileceğim birçok blog konusu bulunuyor.

Blog yazarak binlerce hatta yüz binlerce kişiye hitap edersiniz. Bunu yaparken dikkatli olmanız gereken nokta ise şudur; İnsanlara doğru bilgiyi aktarmak. Aceleci bir şekilde sadece para kazanmak uğruna insanların ulaşmak istediği bilgilere ulaşamayacağı tarzda bloglar yazarsanız, başarısızlık kaçınılmazdır. Fakat her başarısızlık bir tecrübeyi getirir. İnsanların gerçekten işine yarayacak, bilgi edinebilecekleri bloglar yazın, güvenlerini kaybetmeyin.

2. Uygulama Geliştirmek.

Son zamanlarda popüler olan mobil uygulama geliştirme işinden ciddi kazançlar elde eden birçok örnek kişi bulunuyor.

Sizde bir mobil uygulama geliştirerek pasif gelir elde edebilirsiniz. Ama sizi uyarmalıyım uygulamayı geliştirdikten sonra paranın gelmesini beklemeliyim diye düşünürseniz başarısızlığa uğrarsınız. Piyasaya sunduğunuz uygulamanın reklamı ve tanıtımı içinde yoğun mesai harcamalısınız.

3. Youtube İçerik Üreticiliği.

Youtube platformu gündemimize fazlasıyla hâkim olan bir platform ve isteyen herkes bu platforma videolar yükleyerek pasif gelir elde edebilir.

Youtube’a bilgi birikiminizin olduğu konularda insanlara yardımcı olabilecek videolar hazırlayabilirsiniz, seyahat vlogları, challenge videoları çekebilirsiniz ve bunlar gibi birçok içerik fikri düşünülebilir.

Peki Youtube İçerik Üreticiliği düşünüldüğü kadar kolay mı? Hayır, çekilecek olan videonun kurgulanması ve montajlanması saatlerinizi alabilir, sizi izleyen ve yorum yapan insanlardan olumsuz tepkiler alabilirsiniz bu sizin moral ve motivasyonunuz da düşüş gösterebilir.

4. İnstagram İçerik Üreticiliği.

İnstagram İçerik Üreticiliği, örnek verilecek olursa eğer bir ahtapota benzetilebilir. Birçok farklı kolda faaliyet gösterebilir ve başarıyı garanti edebilirsiniz, nasıl mı?

Mesela bir İnstagram sayfanız var ve bu sayfanın hatırı sayılır bir kitlesi var, bu İnstagram sayfasını bir marka haline getirerek e-Ticaret yapabilirsiniz, blog bir site açıp İnstagramda ki kitlenizi sitenize yönlendirebilirsiniz, kitlenize hitap edecek bir kitap yazabilirsiniz veya markaların reklamlarını yaparak pasif gelir elde edebilirsiniz.

Peki İnstagramda nasıl bir kitle sahibi olabilirim? Diyorsanız hemen anlatayım;  İnstagram işletme hesabı açarak bu işe başlayabilirsiniz, daha sonra bu sayfada ne tarzda içerik paylaşacaksınız, hangi kitleye hitap edeceksiniz bunu belirlemelisiniz. Bunları belirledikten sonra tek bir şey yapmanız gerekir kararlı olup, düzenli içerik yayınlamak.

5. E-Ticaret.

E-Ticaret ilk başlarda büyük emek ve zaman harcamanız gereken pasif gelir kaynaklarından biri olduğunu söylemeliyim, ama sisteminizi kurduktan sonra işleriniz otomatik hale geldiğinde harcadığınız emek ve zamana değeceğine emin olabilirsiniz.

E-Ticaret yapmak için birçok alan mevcut. İlk başlarda İnstagram üzerinden ufak çaplı satışlar ile e-Ticaret’e başlayabilirsiniz, bu sayede tecrübe ve bilgi edinirsiniz. Ama derseniz ki ben İnstagramla falan uğraşamam,  saygı duyarım ve size Amazon FBA ve Shopify gibi e-Ticaret platformlarını araştırmanızı öneririm veya kendi markanız adına web site açarak buradan satışlarınızı gerçekleştirebilir ve pasif gelir elde edebilirsiniz.

Tabi ki ürünleri koydunuz ve para akışının gerçekleşmesi için bekliyorsunuz, maalesef ki bu o kadar kolay olmuyor bunun için pazarlama stratejileri geliştirmelisiniz, markanızın tanıtımını ve reklamını iyi bir şekilde yapmalısınız ve insanlara güvenilirlik sağlamalısınız.

6. Fotoğrafçılık.

Pasif gelir elde etmek için diğer bir yöntemde fotoğrafçılıktır. Fotoğrafçılık hem bir hobi hem de iyi bir meslek olabilir. Peki, fotoğraf çekerek nasıl gelir elde edebilirim? Hemen anlatayım;

İnsanlara hoş görünecek ve satın almalarını sağlayacak içerikler üretmelisiniz, bunu yapabilmeniz içinde fotoğraf çekebilme yeteneğiniz olmalı fakat tek başına buda yeterli olmuyor, maalesef ki. Bir fotoğraf düzenleme programının kullanımını öğrenmeniz gerekiyor, örneğin; Photoshop, Photoshop CC gibi.

 Çektiğiniz fotoğrafları, her hangi bir fotoğraf düzenleme programı ile düzenledikten sonra Shutterstock veya iStockPhoto gibi popüler stok fotoğraf sitelerinde fotoğraflarınızı satabilirsiniz ve siz Pazar kahvaltınızı yaparken çektiğiniz fotoğraflar satılmış bile olabilir. Sadece bununla da kalmaz fotoğraf çekebilme yeteneğinizi geliştirdikten sonra insanlara nasıl fotoğraf çekebileceklerini öğretmek amacıyla kurslar verebilirsiniz.

Bu makalemizin de sonuna yaklaşıyoruz, sizler için pasif gelir kaynaklarını tek tek ele aldığım ve bu kaynaklardan nasıl gelir elde edeceğiniz hakkında bir blog serisi hazırlıyorum, yakında sizlerle!

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?