Metal Müziğe Başlamak İçin Tavsiyeler #1 - Bilişim Uzmanları

Bilişim Uzmanları

Size bu yazıda metal müziğinin geçmişinden ya da tarihçesinden bahsederek veya hangi grup diğerinden daha iyi diyerek kıyaslama yaparak canınızı sıkmayacağım. (Diğer bloglar gibi :P)

Sizlerle bu seride grup önerileri ve ortalama üç veya beş şarkı önerisinde bulunacağım. Bu şarkılar metal müziğine başlamak için en iyi tercihler arasında olacağına inanıyorum.

Ülkemizde bilindiği üzerine her zaman duygusal şarkılar ön plandadır. Aşk acısı çeker gibi yapıp şarkı çıkaran sanatçılar yatlarında şarkıdan edindiği para ile keyif sürerken, insanlar bunları dinleyip üzülmekten keyif alır. Biraz garip bir yapımız olduğuna inanıyorum.

İsveç’te Depressive Sucidal Black Metal (DSBM) gruplarından birisi albüm çıkartıyor ve bu albüm İsveççe olmasına rağmen en çok dinleyen biz oluyoruz nedense. Sanırım üzüntü kanımıza işlemiş, bir türlü mutlu veya huzurlu olamıyoruz arkadaş!

Her neyse. Herkesin hayatında en az bir defa duyduğuna inandığım ve kime sorarsanız sorun metal denince akıla gelen ilk grup olan METALLICA ile yazımıza başlamayı tercih ediyorum. Bu gruptan çok beğendiğim dört şarkısını paylaşacağım ve altlarına bana nasıl hissettirdiğini yazacağım.

Metallica — My Friend of Misery (Black)

Bu şarkı güçlü bir bas gitar ile başlıyor, bildiğim halde bazen dinlerken hala tüylerim diken diken olabiliyor. Ardından ritim ve solo gitar bateri ile birlikte güçlü ve heyecan verici bir ritim ile birlikte giriyor. Bu sırada eğer ki ilk dinlemen ise “Neler oluyor?” şeklinde düşüncelere girmen gayet doğal. Daha sen bu cümleyi bitiremeden şarkı 2. bir riff ile daha da güçlü ve gaza getirici halini alıyor. Yaklaşık 1 dakika sonra şarkı biraz daha duygusal bir şarkı haline bürünüyor. Şarkıda 2 adet solo var, ilk solosu benim favorimdir. Metallica‘yı sevmeye başlayacağınız şarkılarda ilk sıraya koyarım.

Metallica-Wherever I May Roam (Black)

Kendimi boşlukta hissettiğim zaman açıp dinlediğim bir şarkıdır. Aşırı gaza getirir insanı, kafasındaki düşünceleri siler ve kendini bir anda kafanı veya ayağını şuursuzca sallarken bulursun. Seni bu hissettiğin boşluktan dakikalar içerisinde alır ve mutluluk verir, çok gaz parçadır kendisi, kesinlikle burada olmayı hak ediyor.

Metallica- Creeping Death (Ride The Lightning)

Bu şarkı çok fazla farklı farklı rifflere sahip bir şarkı. Güçlü ve gaza getiren riffler pozitif düşünmene yardımcı olur ve kafandaki negatif düşünceler bir anda silinir. Yine bu şarkıdaki duygusal riffler de aynı zamanda beni her zaman sürekli yapmayı istediğim ancak yapamadığım şeyleri düşündürür. Buna bir de müthiş bir solo koymuşlar ki neredeyse her gün açıp açıp dinlerim, asla bıkmam.

Metallica – Fade to Black (Ride The Lightning)

Bu bir kafa sallama şarkısı değil, en iyi riffler bu şarkıda değil, çok gaza getirici bir şarkı da değil. Bu bir duygusal şarkı ve bana göre Metallica’nın diskografisinde top 5 listeme girer. Birine alındığında, birine kızgın veya üzgün olduğunda açıp dinlemelik bir şarkıdır kendisi. Seni oradan alır ve nerede olmak istiyorsan oraya götürür. Sonunda giren gitar solosunda sadece gözlerinizi kapatın ve şarkıya kendinizi bırakın, o sizi götürecektir buna eminim.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?