Hosting Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler (6 Madde) - Bilişim Uzmanları

Bilişim Uzmanları

Herkese merhaba! Bu günkü yazımızda web sitenizin hosting ihtiyacı için Hosting Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler, olmazsa olmaz maddeden bahsedeceğim. Lafı uzatman madde bir ile başlayalım.

Hosting Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1 Hosting Kaynaklı Hız:

Satın almış olduğunuz hosting hizmetinin yazılımı kurduktan sonra boş bir şekilde nasıl ve ne kadar hız ile çalıştığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun en kolay yolu dosyalarınızı FTP’ye gönderdikten ve kurulumu tamamladıktan sonra sayfa ön belleklemeyi kapatıp web sitenizi yenilemek veya sayfalarda dolaşmaktır. Web sitenizin hızı yazılımı kurduktan ve boş bir şekilde sayfaları gezdiğinde 1.5 – 2 saniyenin altında ise bu hosting hizmeti yazılımınıza uygun olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki buradaki bahsettiğimiz hosting hizmeti paylaşımlı bir hosting hizmetidir. Bu sebeple ilerleyen zamanlarda web siteniz büyük hitler almaya başladığında kendinize ait bir VPS ya da VDS sunucuya ihtiyacınız olabilir, bizden söylemesi!

2 Disk Alanı:

Hosting hizmeti satın alırken kontrol etmeniz gereken en önemli bir diğer madde ise bu hizmetin disk alanının maksimum kapasitesidir. SSD disklere sahip olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. SSD diskli bir hosting hizmeti her zaman benim için 1. tercih olacaktır. Bunun dışında ise benim tercihim olan, web sitemin boyutu fazla yüksek olmasa bile sınırsız disk alanı. Bunu tercih etmemin sebebi ilerleyen süreçlerde web sitemin boyutu girdiğim içeriklerden dolayı yükseldiği zaman disk alanımın benden habersiz dolması ve bu sebepten dolayı web sitemin kısa bir süre olsa bile kapalı kalması göz korkutucu. Bu sebeple ilerleyen süreçlerde başınız ağrısın istemiyorsanız sınırsız disk alanı her zaman tercihiniz olmalıdır. Disk alanı kaynaklı hiçbir sorun olmayacaktır. Üstelik araştırmalarınız sonucu bu imkanları ucuza ve kaliteli şekilde sağlayan bir çok Türkiye lokasyonlu hosting hizmeti de mevcut. İnternete bir göz atın derim!

hosting alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor

3 Trafik Limiti (Bandwidth):

Web sitenize gelen tıklanmalar ve sayfa yüklenmeleri trafik olarak geçmektedir. Ziyaretçinin web sitenizde indirmiş olduğu dosyalar trafik olarak size yansır ve bunlar kontrol panelinizde tutulur. Eğer kullanmış olduğunuz hosting hizmetinde bir trafik limiti var ise bu limit aşıldığı taktirde web siteniz 509 hatası verecektir ve bu sebeple açılmayacaktır. Burada yapmanız gereken şey, hosting firmanız ile görüşüp daha fazla trafik limiti olan veya trafik limiti olmayan bir pakete geçiş sağlamanızdır, bunun dışında yapılacak olan bir işlem maalesef ki bulunmamaktadır. Benim tercihim her zaman trafik konusunda limit bulunmayan web hosting hizmetleridir. Bu sayede kafam rahat bir şekilde uyuyabiliyorum çünkü olurda web sitemde birden trafik artarsa bunun için zaten bir limit bulunmuyor, web sitem gelecek olan tüm trafiğe hazır. Sizlere tavsiyem, yüksek trafik limiti olan paketler ya da trafik limiti olmayan paketleri tercih etmeniz.

4 Dosya (Inode) Limiti:

Hosting hizmeti satın alırken hosting firmalarının bazen paket üzerinde belirttiği , bazense belirtmediği en önemli kısımlardan birisi Dosya (Inode) limiti. Dosya limitini web sitenizin disk alanı limiti ile karıştırmamanız gerekmektedir. Dosya limiti web sitenize yükleyebileceğiniz maksimum dosyayı temsil etmektedir. Örneğin 200.000 dosya limiti olan bir hosting hizmetinde bir .php uzantılı dosya bir dosya anlamına gelmektedir, ya da bir resim yine bir dosya limitinden düşmektedir. Bu tarz yüklemelerde maksimum dosya limitini doldurmanız sonucunda web siteniz açılmayacaktır, muhtelemen 503 ( kaynak yetersiz ) hatası verecektir. Genellikle paylaşımlı olan hosting hizmetlerinde 200.000 dosya limiti verilmektedir fakat yine de hosting satın alırken ilgili firmaya satın almak istediğiniz paketin dosya limitini sormanızda fayda var. 200.000 dosya limiti ortalama bir web sitesi için yeterli gelecektir. İlerleyen süreçte kendinize ait VDS veya VPS hizmet satın aldığınızda bu limitin olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

5 Sunucuların Lokasyonu:

Hosting satın alırken web sitenizin ziyaretçi kaynağının hangi ülkeden olacağını hesaba katarak hosting hizmeti satın almanız gerekmektedir. Örneğin Türkiye’den ziyaretçiler edinme hedefiniz var ise hosting hizmetinizin Türkiye lokasyonlu olmasının büyük faydası olacaktır. Bu sayede ekstradan CDN gibi hizmetlere ihtiyacınız olmayacak ve yavaşlık sorunu ortadan ekstradan masraf olmadan kalkacaktır. “Türkiye’den ziyaretçi hedefim var fakat hosting hizmetim Yurt Dışı lokasyonlu olsa ne olur?” Gibi sorularınız var ise hemen yanıtlıyorum. Bu durumda ziyaretçiler yurt dışındaki bir sunucuya istek gönderip yanıt alacağı için gözle görülebilir bir yavaşlama hissedebilir. Yavaşlama durumu ise ziyretçilerinizi sıkacaktır ve ziyaretçi azalmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple hedefiniz Türkiye kaynaklı ziyaretçi ise hosting hizmetiniz Türkiye lokasyonlu olması gerekmektedir.

6 CPU ve Ram Miktarı:

Web sitenizin barındığı hosting hizmetinin elbette bir CPU ve Ram miktarı vardır. Bunlar web sitenizin hızını etkileyen en büyük etkenlerden birileridir. Bu yazımızda genel olarak paylaşımlı hosting için konuştuğumuz için yine paylaşımlı hosting paketlerinden örnek verecek olursak, paketlerin üzerinde 1 Core CPU yada %100 işlemci kullanımı gibi limitler yazsa da bu limitlerin paylaşımlı olarak tarafınıza atandığını unutmamanız gerekmektedir. Aynı şekilde 2 GB Ram şeklinde de belirtildiği zaman bunun da paylaşımlı ve belirli bir süre kullanım sağlayabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Ortalama olarak ziyaretçi alan ve tıklanan bir optimize edilmiş web sitesi için %200 (2 Core) paylaşımlı olarak CPU kullanımı ve 2 GB paylaşımlı Ram kullanımı yeterli gelecektir. Daha fazla CPU ve Ram kullanımına ihtiyaç duyan bir web siteniz var ise VDS tercihi en mantıklı seçim olacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?