Doğal Backlink Kazanmanın 5 Yolu - Bilişim Uzmanları

Bilişim Uzmanları

Sitenizin google, yandex, bing gibi arama motorlarında üst sıralara çıkması için gereken şeylerden biride backlink kazanmaktır. Öncelikle backlink nedir? bunun üzerinde duralım.

Backlink Nedir?

Backlink kısaca, bir web sitesinin başka bir web sitesinin bağlantısını kendi sitesinde bulundurmasıdır. Örneğin bir bilgi vermeyi amaçlayan blog sitesi var bir de sadece yemekler üzerine blog var. Bilgi vermeyi amaçlayan blog sitesin de değişiklik olarak “yemek” hakkında bir paylaşım yapılıyor ve kaynak olarak bu yemek blog’un bağlantısı paylaşılıyor ve biz bu olaya backlink adı veriyoruz.

Backlink hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre, şimdi nasıl kazanacağımıza gelelim.

Forumlara Üye Olun

Doğal yollardan backlink kazanmanın ne iyi yöntemlerinden biride web sitenizin konusuna yönelik forum sitelerine üye olmaktır.

Üye olduktan sonra ise yapmanız gereken tek şey forumda gezinmek ve hedef kitlenizi kendi sitenize çekmektir. Örneğin bir konuda “Neden Blog Yazmalıyım” diye bir soru soruluyorsa ve siteniz de böyle bir konu bulunuyorsa cevap olarak “burayı inceleyebilirsiniz.” diyerek yönlendirme sağlayabilirsiniz. Genel olarak forum sitelerinde kaynak belirtmek serbesttir.

Diğer Blog Yazarları İle İletişime Geçin

Örneğin “doğal backlink kazanma” isimli bir makaleniz mevcut ve başka bir blog sitesinde de böyle bir makale var. Bu blog sitesinin yazarı ile iletişime geçip “makalene bunları da ekleyebilirsin” gibi önerilerde bulunabilir ve kaynak olarak sitenizin linkini yazının sonuna koymasını rica edebilirsiniz.

Misafir(Konuk) Yazar Olun

Backlink kazanmanın en iyi yollarından bir değeri de misafir yazar olmaktır. Misafir yazar olarak sadece backlink değil aynı zamanda da yeni ziyaretçi kitlesine ulaşabilirsiniz.

Misafir yazar kabul eden bir blog sitesine yazdığınız yazı onaylandığı taktirde, site sahibi sizden yazının sonunda “hakkımda” kısmı hazırlamanızı rica edecektir. Bu alanda blog sitenizi de bağlantı vererek paylaşma şansınız olacaktır. Yazdığınız makale ziyaretçiler tarafından beğenildiği taktirde o taraftan sizin sitenize ziyaretçi geçişleri olacaktır. Böylelikle kaliteli bir backlink ve yeni ziyaretçi kitlesi kazanmış oluruz.

Kaliteli İçerik Hazırlayın

Kaliteli ve yaratıcı içerik hazırlayarak diğer blog sitelerinin, sizin sitenizden bahsetmenizi sağlayın. Örneğin “en iyi yemek blogları” başlığı ile paylaşım yapan bir sitede, kaliteli içeriğiniz ile listeye girmeyi başarabilir veya yemek hakkında kendi ziyaretçi kitlesine sizin blog sitenizi önerebilir. Böylelikle yazdığınız kaliteli içerik ile hiç yorulmadan doğal ve kaliteli backlink kazanabilirsiniz.

Etkinlik Düzenleyin

Blog siteniz belli bir ziyaretçi kitlesine ulaştıysa eğer küçük etkinlikler düzenleyerek kolay bir şekilde backlink kazanabilirsiniz.

Bu tür etkinlikler ile diğer blog sitelerinin, kendi blog sitenizden bahsedilmesini sağlayabilirsiniz. Sadece backlink değil yeni ziyaretçi kitlesi de oluşturabilirsiniz. Etkinliğe katılma şartlarında, içeriğin sosyal medya hesaplarında yayımlanmasını hakkında şart koşabilirsiniz ve böylelikle blog sitenizin reklamını yapmış olursunuz.

  1. Kenar Yazarı 23 Mart 2019

    Merhaba. Güzel bir makale olmuş. Yeni başlayanlar için gayet açıklayıcı bir dil kullanmışsınız. Backlink eskiden çok daha önemliydi. Zamanla SEO için gerekli çalışmalar arttı. Backlink eskisi kadar değerli olmasa da hâlâ olmazsa olmaz diyeceğimiz bir SEO ihtiyacı. Sözlerimden backlink faydasız gibi bir anlam çıkmasın. Demek istediğim; eskiden özgün içerik, yorum vs. işlemlerine bu kadar gereklilik yoktu. Varsa yoksa neredeyse backlink idi. Şimdi yeni çalışmalarda gerekli. Makale için teşekkürler.

  2. Murat 3 Nisan 2019

    Forumlardan gelen backlinklerin etkisi pek olmuyor ancak bloglardan gelen backlinkler oldukça kıymetli oluyor. Özellikle az backlink çıkışı olan ve değerleri yüksek olan bloglar bu konuda başı çekiyor. En kolay backlink kaynağı ise yorumlardan gelen backlinkler olurken sizin de bahsettiğiniz gibi misafir yazar olarak yazılan yazılardan da kalıcı backlink elde etmek mümkün ve bu bir nevi tanıtım yazısı görevi de görüyor. Tanıtım yazısına bütçesi olamayanların kesinlikle tercih etmesi gereken bir çalışma. Öte yandan ben blog sitemde yorum backlinklerine izin vermiyorum ancak benim gibi izin vermeyen blog yazarları ile iletişim kurup karşılıklı olarak anlaşıp backlink alışverişi yapıyoruz, bununda etkisi oldukça iyi oluyor.

  3. Nesha 31 Mart 2020

    Backlink eskisi kadar önemli değil sanırım. Onlarca siteden almaya çalıştım trafiğime etkisi olmuyor 🙁

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?