cPanel'de Veri Tabanı Nasıl Oluşturulur? - Bilişim Uzmanları

Bilişim Uzmanları

Bir web sitesi oluşturmak için öncelikle 2 adet şeye ihtiyacınız vardır;

Alan Adı

Hosting

Hem alan adınız hem de alan adına bağlı olan bir hosting hizmetiniz var ise web sitesi oluşturmaya hazırsınız demektedir.

Kullandığınız yazılım bir veri tabanı gerektiriyor ise bu gün bu yazımda sizlere cPanel üzerinden veri tabanı nasıl oluşturabileceğinizi görsel bir şekilde destekleyerek cPanel’de veri tabanı oluşturmayı basitçe ve adım adım anlatacağım.

1.Öncelikle cPanel’e giriş yapmanız gerekmektedir. cPanel’e giriş portu varsayılan olarak https://siteadresiniz.com:2083 şeklindedir. Açılan ekranda kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri hosting satın aldığınız firma üzerinden sağlamanız gerekmektedir.

Önemli not: Eğer cPanel kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız ya da nereden giriş yapacağınızı bilmiyorsanız konu hakkında hosting firmanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

2. cPanel’ e giriş yaptıktan sonra eğer İngilizce kullanıyor iseniz  “MySQL® Databases” kısımı bulmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer Türkçe kullanıyor iseniz “MySQL ® Veritabanları” kısmını bulmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.

3. MySQL Veritabanları kısmına giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda “Yeni Veritabanı Oluştur” başlığı altında yer alan boşluğa oluşturmak istediğiniz veri tabanı ismini yazmalısınız. “Veri tabanı ismimi neye göre belirlemeliyim?” şeklinde aklınızda soru var ise, bunun bir önemi yoktur. Rastgele bir veri tabanı ismi belirtebilirsiniz. Veri tabanı isminizi yazdıktan sonra, yazdığınız yerin altında yer alan veri tabanı oluştur butonuna basmanız gerekmektedir. Ardından veri tabanınız içerisi boş bir şekilde oluşacaktır. İlgili sayfayı biraz aşağı doğru indirdiğiniz zaman oluşturduğunuz veri tabanını “Geçerli Veritabanları” başlığı altında görüntülüyebilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?