Bilişim Uzmanları

cPanel’de Veri Tabanı gerektiren web siteleri için bir önceki yazımızda sizlere Veri Tabanı Oluşturmayı göstermiştik fakat bu yeterli bir işlem değildir. Veri tabanına bir kullanıcı oluşturmak ve bu oluşturulan kullanıcının veri tabanına bağlanması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere cPanel’de oluşturulan veri tabanına kullanıcı oluşturup atamayı anlatacağım.

İlk adım cPanel’e Giriş Yapmak

cPanel’e giriş yapmak için https:/www.siteadresiniz.com:2083 ya da https:/www.siteadresiniz.com/cpanel adreslerini kullanabilir ve hosting firmanızın size vermiş olduğu kullanıcı adı şifrenizi girerek giriş yapmanız gerekmektedir.

İkinci Adım Veri Tabanını Oluşturduğumuz Kısım Olan  MySQL® Veritabanları Kısmına Giriş Yapmak

Bunun için cPanel’e giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsündeki kısımdan  MySQL® Veritabanları kısmına tıklamanız yeterlidir.

Üçüncü Adım MySQL® Veritabanları Kısmına Giriş Yapıldıktan Sonra Devam Etmektedir.

Bu adımda MySQL Kullanıcıları kısmını bulmanız ve Yeni Kullanıcı Ekle yazısı altında yer alan Kullanıcı Adı ve Şifre kısmını doldurmanız gerekmektedir. Kullanıcı adınızın ne olacağının web sitenizin görünümü konusunda bir önemi yoktur. Şifrenizi belirlerken oldukça güçlü bir şifre kullanmanızı kesinlikle tavsiye edebilirim. Bunun için cPanel’in kendi özelliği olan Şifre Oluşturucu kısmını kullanabilirsiniz. Bunları belirledikten sonra Kullanıcı Oluştur butonuna basmanız yeterli olacaktır. Ardından 1-3 saniye içerisinde Veri Tabanı Kullanıcısı oluşturulmuş olacaktır. Fakat işlemimiz bitmedi.

Önemli Not: Kullanıcı adınızı ve şifrenizi bir kenara not etmeyi unutmayınız.

Sonraki adımda ise oluşturmuş olduğumuz MySQL veri tabanını ve MySQL Veri Tabanı Kullanıcısını birbirine bağlayacağız. Böylece tüm işlemlerimiz bitmiş olacaktır.

Bu işlem için hiç sayfa değiştirmeden aynı  MySQL® Veritabanları sayfasında Veri Tabanına Kullanıcı Ekle kısmını bulmamız gerekmektedir. Ardından seçenekler kısmından oluşturmuş olduğumuz Veri Tabanını seçmemiz gerekmektedir. Diğer seçenek ise oluşturmuş olduğumuz Veri Tabanı Kullanıcısı içindir. Her ikisini de seçtikten sonra Ekle butonuna basmanız yeterlidir. 1-3 saniye içerisinde Veri Tabanı ve Veri Tabanı Kullanıcısı eşleşmiş ve bağlanmış olacaktır.

Like

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?