Bilişim Uzmanları

Subdomain Nedir? Öncelikle bu sorunuzu yanıtlayacak olursak Subdomain web sitenizin altında bir klasör daha oluşturarak yeni bir websitesi sahibi olmaktır diyebiliriz. Subdomain ile domain ücreti vermeden yeni bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Subdomain’in çalışma mantığı site adresinizin başına ekleyeceğiniz ek sizin yeni web siteniz olmasıdır. Örnek vermek gerekirse https://www.forum.bilisimuzmanlari.com Buradaki “forum” kısmı sizin subdomaininizdir. Bu subdomaine mevcut web sitenizden ayrı bir web sitesi kurulumu sağlayabilirsiniz. Üstelik bu subdomaini cPanelden saniyeler içinde ekleyebilirsiniz. Subdomaini ekledikten sonra FTP alanınızda eklemiş olduğunuz subdomain şeklinde bir klasör oluşacaktır ve web sitesi dosyalarınızı ilgili kısıma atmanız gerekmektedir. Ardından subdomain olarak web siteniz hazır durumda olacaktır. Bu yazımızda sizlere cPanel’de subdomain oluşturmaktan bahsedeceğim.

İlk adımda cPanel‘e https://www.siteadresiniz.com:2083 adresini kullanarak giriş yapmamız gerekmektedir ve sonrasında Etki Alanları başlığını altında yer alan Alt Etki Alanları bölümünü bulmamız gerekmektedir. Bulmanız ardından giriş yapınız.

İkinci adımda ilgili alana giriş yaptıktan sonra Bir Alt Etki Alanı Oluştur kısmının altında yer alan Alt Etki Alanı bölümünü sadece oluşturmak istediğimiz Subdomaini yazarak doldurmamız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse https://www.forum.siteadresi.com şeklinde bir Subdomaininiz olsun istiyorsanız ilgili alana sadece “forum” kelimesini yazmanız gerekmektedir. Altında yer alan Etki Alanıve Belge Kök Dizini dizin alanları kendiliğinden doldurulacaktır. Bu alanları değiştirmemeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra Oluştur butonuna basmanız sonrasında 15-30 saniye içerisinde Subdomain oluşacaktır. Subdomain için web sitesi kurulumuna FTP alanında göreceğiniz oluşturmuş olduğunuz Subdomain şeklinde klasörünü kullanarak yapmanız gerekmektedir.

Tüm İşlemler Tamamdır!

Like

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?